חיפוש
  • Daffi Kudish-Weichert

עזרה ראשונה: מורה נבוכים ונבוכות

עודכן: 25 באוג׳ 2020


אובחנת? מזל טוב! יש לתסמינים המשונים שלך שם, עכשיו ברור שזה לא "רק בראש שלך" ולא "ניסיון למשיכת תשומת לב" או כל טיעון אחר שבטח שמעת בתקופת התסמינים הפעילים שלפני האבחון. ואת.ה לא לבד, יש קהילה שלמה של חולי וחולות פוטס שנמצאת כאן כדי לעזור ולענות על כל שאלה.

אבל מה עכשיו?

פרטי מרפאת דיסאוטונומיה בשיבא:

לתיאום תור למרפאת פוטס / דיסאוטונומיה של פרופ' שרעבי בשיבא, דברו עם יפעת בשעות הבוקר במשרד או השאירו הודעה במספר טל' 03-5302624 שלוחה 4 או צרו קשר במייל ifat.kedar@sheba.health.gov.il. חשוב לדעת שפרופ' שרעבי מפנה לעתים לפני התור או במקומו לנוירולוגיות שעובדות איתו במרפאה. הכל לשיקול דעתו הרפואית. גם אם תגיעו לרופא.ה אחר.ת זה לא ימנע הגעה לפרופ' שרעבי בהמשך, ובכל מקרה שלושת הרופאים מתואמים ביניהם. הכי פשוט לפקסס ליפעת מכתב מסכם מרופא בו מעודכן מצב הפוטס (לא מעניינת אותה הפניה. הפניה = מסמך פנימי של קופ"ח. צריכה מכתב עם התלונות הרפואיות, בדיקות שנעשו בנושא, תרופות שאתם נוטלים) לפקס 03-5307554 (לא לשכוח לרשום מספר טלפון בו אפשר למצוא אתכם). פסקה זו מכוונת לכללללל המטופלים החדשים במרפאת פוטס, גם למטופלים חדשים שנבדקו אצל רופאים בתוך שיבא. מזכירה: 1) כל תור (ללא יוצא דופן) מחייב התחייבות מקופ"ח או תשלום ע"י המטופלים. הקוד בהתחייבות לביקור רופא הוא: 99242 עבור ביקור אצל רופא במרפאה. 2) המרפאה עובדת בימי ב' בשעות הבוקר. יפעת נמצאת בכל ימות השבוע בשעות הבוקר. 3) ביציאה מהפגישה עם הרופא.ה נא לעדכן אותי למתי נדרש התור הבא.

ועכשיו... קודם כל כדאי להסתגל לרעיון שיש לך תסמונת שמקשה על התפקוד אך אינה מסכנת חיים, וסיכוי לא רע שהיא כאן כדי להישאר (פוטס של גילאי ילדות ונעורים הוא לרוב חולף, פוטס שמופיע בבגרות בד"כ נשאר כרוני, אם כי אפשר להפחית את עוצמת התסמינים ולשפר את איכות החיים מאד). זה ידרוש קצת הסתגלות מבחינת התפיסה העצמית ותכנון היומיום והסביבה שלנו.

יתכן שתישלח.י לעוד רופאים או בדיקות, כדי לגלות מה יש ברקע של הדיסאוטונומיה, אילו גורמים וגורמי סיכון רלוונטיים אצלך ואיך לטייב את הטיפול בך. אמנם זה מתיש, אבל גם יכול להוביל לתובנות חשובות ולטיפול יעיל יותר. חשוב לחזור למרפאת דיסאוטונומיה עם התוצאות משאר הרופאות והרופאים, כדי לרכז את הטיפול ובכלל להקפיד על מעקב רפואי מסודר.

יש השוואה מקובלת בין קבלת בשורה על מחלה כרונית לאבל, כולל מודל חמשת השלבים המפורסם של קובלר-רוס. תן.י לעצמך זמן להתאבל על מי שהיית אם יש לנפש שלך צורך בכך, אבל בלי להפסיק את החתירה לכיוון ההשלמה עם המצב. והשלמה אין פירושה ויתור אלא קבלה, זה דבר שונה לחלוטין. בקבלה אפשר ורצוי להמשיך לפעול למען שיפור התסמינים, בכל מיני דרכים, בעוד ויתור יוביל לאותה תוצאה של הכחשה – העדר טיפול שיחמיר בסופו של דבר את התסמינים ויפגע באיכות החיים.

ובתכל'ס?

בתכל'ס כדאי להקפיד על

· שתיה מרובה

· צריכת מלח גבוהה (מתכונים מומלצים כאן)

· פעילות גופנית בעוצמה שהגוף שלך מצליח לעמוד בה, בדגש על חיזוק שרירי הרגליים והישבן

· טיפול תרופתי – יש תרופות שמסייעות לאספקטים שונים של התסמונת: אגירת נוזלים (תרופה שגורמת לעתים לעליה קלה במשקל), הורדת דופק, העלאת לחץ דם, שיפור תנועתיות מעיים ועוד

· לא לשכוח לפרגן לגוף. אם הוא צריך מנוחה – כדאי לתת לו, לפני שיתבע אותה במשנה תוקף

· מעקב רפואי מסודר

77 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול